۹ - ۲۲۴۳۹۸۶۴

معرفی معاونت پژوهشی

معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی در راستای تحقق اهداف کلان جهاددانشگاهی با تحلیل وضعیت موجود و نیاز جامعه و پس از مطالعه و بررسی برنامه های توسعه سلامت با رویکرد اشتغالزایی و درآمدزایی فعالیت های خود را در چهار زمینه ذیل برنامه ریزی نموده است.
سالمندی
با توجه به رشد روزافزون جمعیت سالمندان که در دهه آینده یکی از بحران‌های پیشروی بخش سلامت خواهد بود، جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی فعالیت های خود را در قالب گروه پژوهشی برای ارتقاء سلامت و کیفیت زندگی سالمندان برنامه ریزی نموده است.
ورزش همگانی
 ورزش و تفریحات سالم به عنوان یک صنعت پیشرو، به طور مستقیم و غیرمستقیم در توسعه نقش دارند. از طرفی مشارکت در ورزش از وقوع بسیاري از بیماري ها از جمله مشکلات قلبی، ایجاد فشارخون، چاقی، دیابت، اضطراب، افسردگی ، آسم..... جلوگیري می کند. مطالعات مختلفی در مورد مشارکت در ورزش و سلامتی انجام شده که نشان‌دهنده این است که مشارکت در ورزش سلامتی را تأمین می‌کند و کیفیت زندگی را ارتقاء می‌بخشد. ورزش باعث افزایش سطح سلامت و تندرستی جامعه و کاهش هزینه های بهداشتی و درمانی و در نتیجه افزایش رشد اقتصادی می گردد. مرکز ورزشگری جهاددانشگاهی به منظور توسعه و گسترش ورزش در جامعه به ارائه خدمات می پردازد
سلامت روان
مفهوم سلامت روان جنبه‌ای از مفهوم کلی سلامتی است و به کلیه روش‌ها و تدابیری اطلاق می‌شود که برای پیشگیری از بیماری‌های روانی، درمان و توان‌بخشی آن‌ها به کار می‌روند. روان شناسان معتقدند خصوصیات فردی، فشارهای روانی، محیطی، وضعیت اقتصادی، اجتماعی و خانوادگی، عدم دستیابی به اهداف زندگی و فقدان انگیزه بر سلامت روان افراد مؤثر است. شیوع بالای بیماری‌های روانی و ناتوانی همراه آن‌ها، این مشکل را به عنوان یک اولویت بهداشتی جلوه داده است. جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی با گرد هم آوردن افراد متخصص و مجرب در حوزه سلامت روان و انجام پژوهش های کاربردی و ارائه خدمات تخصصی و نوین به مخاطبان قصد دارد در ارتقاء سلامت روان در جامعه موثر واقع گردد.
طب فراگیر
سلامتی همواره یکی از دغدغه ها و مسئله های انسان در طول تاریخ بوده است. از این رو در هر دوره ای از تاریخ متناسب با امکانات و تجهیزات و مقتضیات روز، گونه ای از بهداشت و درمان وجود داشته است. در حال حاضر با وجود پيشرفتهاي شگرف در علوم پزشكي ، استفاده از طب مکمل/ جایگزین در ميان مردم جهان افزايش يافته است. اين شاخه از طب شامل انواع روشهاي درماني يا پيشگيري از بيماريها است كه روش و اثربخشي آن با طب مرسوم متفاوت است. در نقاط مختلف دنيا انواع طب مکمل كاملا متفاوت است و تحت تأثير فرهنگ، تاريخ و تمايل شخصي افراد قرار مي گيرد. در حال حاضر عواملی چون عدم پاسخگویی درمانی مناسب طب رایج، هماهنگی درمان هاي طب مکمل با طبیعت خود بیمار، هزینه کم و شیوه ساده درمانی از جمله علل گرایش بیماران به روش هاي طب مکمل می باشد. و اقبال عمومی به سوی آن روبه افزایش است. جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی در نظر دارد با انجام پژوهش های کاربردی و مطالعات مبتنی بر شواهد در رشد و توسعه طب فراگیر اثرگذار باشد.